Aopin LMF12LUU Linear Ball Bearing Round Flange, ID 12mm, OD 21mm Linear Motion Ball Bearings Sae52100 Carbon Steel, 4 Rows of Steel Balls, Great for CNC, 3D Printer, Linear Rail Guide 2 PCS
★★★★★ 4.9 103 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by crozbiotech.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • ❤Round Flange Linear Motion Ball Bearing Model: LMF12LUU, Inner Diameter (ID): 12mm / 0.47", Outer Diameter (OD): 21mm / 0.83", Total Length (L): 57mm/ 2.24".
UPC 744337422141
Brand Name Aopin
Item Weight 120 Grams
Part Number a20120901ap0021
Bearing Type Ball Bearing
Manufacturer Aopin-Hardware
Material Type Alloy Steel
Bearing Number LMF12LUU
Item Dimensions 1 x 1 x 2.5 inches
Specification Met ISO 9001
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
103 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (92)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)