Trailquest Trailer Tire On Rim ST225/75R15 Radial LRE SPECIAL 5 x 5" Modular Wheel Silver
★★★★★ 4.6 103 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by crozbiotech.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Pre-Mounted ST225/75R15 Radial Trailer Tire on Rim - 15" Silver Modular Style Wheel with SPECIAL 5 Lug on 5" Center Bolt Pattern. Tire is Load Range E, 10 Ply Radial, with Max Load of 2850 pounds and Max Pressure of 80 PSI. Aspect Ratio 75, Section Width 225, and Rim Diameter 15 Inches. Speeding Rating M with Load Index 112. Tread Depth 7.8/32nds. Center Bore 3.75" and Offset "0" with Hub Stud Nut Requirement of 1/2-20 60 Degree Cone Nut. (note: some tires will have slight dip/indent on sidewall, called a splice, it occurs in manufacturing, this is not a defect in any way). Warranty Included
  • Trailer Tire On Rim ST225/75R15 Radial LRE SPECIAL 5 x 5" Modular Wheel Silver
UPC 810176311820
Size 15 Inches
Rim Size 15 Inches
Rim Width 5 Inches
Brand Name TRAILQUEST
Load Index 2830
Unit Count 1.0 Count
Wheel Size 5 Inches
Manufacturer TRAILQUEST
Item Diameter 15 Inches
Material Type Aluminum
Exterior Finish Alloy Steel
Wheel Backspacing 5 Inches
Pitch Circle Diameter 15 Inches
Manufacturer Part Number 22575R15ESMC
Compatible with Vehicle Type Trailer
Manufacturer Warranty Description Please contact seller
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
103 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (87)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)